Bir Bot Varmış Bir Bot Yokmuş

Son Haberler

Etiketler

Bir Bot Varmış Bir Bot Yokmuş
Posted by

Bir Bot Varmış Bir Bot Yokmuş

Her masalın vazgeçilmez başlangıç öğesi olan “bir varmış bir yokmuş” söylencesi , hatta ingilizcesi de “once upon a time” olan bu anlam yüklemeye açık söz, bize, şuan ki görsel medya piyasasındaki -bir garip- gidişatı anlatıyor .

Biraz uzun mu oldu ?
Biraz da garip oldu değil mi ?

Şimdi biraz açıklayalım…

Başlık ilhamının bir masaldan olması aslında bot denilen olayın nasıl bir menvalde olduğunu göstermekte.

Görüşlerim dar kapsamda özellikle, bireysel girişimci olarak, video içerikli siteler işletenleri ilgilendiren konularda olacaktır. Çünkü bu tip siteler konusunda tecrübelerim yoğun.

2006‘dan bu yana belki daha önceden beri başlamış olan video / film / dizi izletme sitelerinin gelişimi çok dalgalı şekilde olmuştur.
İlk zamanlar bu siteler az ve sınırlı imkanlarla var olurken, izleyici kitlesi bu sitelerden nerdeyse hiçbir şey beklemiyordu. Reklam şirketleri tarafından özellikle (google adsense) bir yasaklanma yoktu ve , izletme araçları yahoo embed vs gibi çok kalitesiz ve şuan için çok ilkeldi.

Her şey ilk izletme işine girenler için güzeldi. 

 

Sonrasında, izletme için gereken yer sıkıntısının başlaması, reklam şirketlerinin bu siteleri türlü nedenlerle banlaması  ve  piyasa oyuncularının katlanarak artması  her şeyi  bozmaya başladı.

Rekabet arttı, eskiler türlü SEO ve farklı yollarla yerlerini korumaya çalışırken özellikle yeniliklere yatırım yapanlar yeni yüksek hitli siteler arasına girdiler.

Video barındırma sorunu yanında, irili ufaklı bir çok  film / dizi / video sitesinin mantar gibi türemesi ise zaten zorlaşan piyasayı allak bullak etti.

Bu piyasanın hakikaten sayfalarca yazılabilecek , sosyolojik , toplumsal ve teknolojik açıdan ilginç yanları oldu , oluyor ve eminim ki olacak da.

 

Eskilerin durumlarını koruma çabaları yanında, yenilerin bu işi bu piyasayı tamamen “yan gel yat zengin ol” mantığında görüp beş parasız girmeye çalışması sonucunda  hayal kırıklığı ile birlikte arkalarında paralarını ve çöp siteler bırakmasını da izliyoruz.

 

Büyük sitelerin yerine oturması ile birlikte, kolay para hayali düşüncesi yayıldığı anda yepyeni bir pazar da ortaya çıktı…

 

BOT :  Hazır içerik  servisi. 

Gerçek tabirle bot , piyasadaki enfeksiyonel içerik  aracı. 

 

Peki her şeye ters olan bu  pazar nasıl açıldı?

Her şeye ters deme sebebim açık.

Google daha çok özgünlük isterken sitelerden, içerik botları ile tüm siteler birbirlerinin kayıp kardeşlerine döndüler.

İş bu kadar, gelişim için gerekli olan otoriteye ters nasıl işledi ?

Bilmiyoruz.

 

Ama bildiğimiz bir şey var , her tadı hoş gelen şey zararlıdır.

 

Artık  konumuzun ana öğesi olan botlara geçelim .

 

Botların hepsi kötüdür mantığını okumayacaksınız . Fakat sizin için bir  vizyon önerisinden bulunacağım.

Çok fazla detaya girmeden arama motoru optimizasyonunda hiçbir zaman  vazgeçilmeyecek  unsura değinelim

 

 

ÖZGÜNLÜK 

 

Özgünlük sanıyorum ki her SEO uzmanıyım diyenin,  “hayır  artık google bunu istemiyor” diyemeyeceği bir öğe.

Piyasadaki siteler gelişemese de Google bu konuda gelişmiş ve  daha çok özgünlük öğesi aramaya başlamıştır.

 

Bu konuda botların içerik taklidi olması konusu belki de  1-2 sene öncesinde yazabileceğimiz bir şey. Şuan en basit bot betiği bile,  “özgünleştirme” özelliği ile kelime yer değiştirmesi  site özelleştirmesi gibi oksijeni bol azotu az  şeyler sunmakta.

Şimdi elinizi kafanıza koyunuz, düşününüz, özgünleştirmek artık google için kelimelerin yerini mi değiştirmektir ?

 

Eğer cevabınız evet ise ya bir bot betikçisinizdir  ya da  bu yazıyı tekrar okumasını tavsiye edeceğim kişi.

 

Eğer cevabınız hayır ise buyrun devam edelim … 

 

Özgünlük konusunda özellikle medya öğesinin temel olduğu film dizi video siteleri için başka konularım olacak. Burda artık google in nerelerde özgünlük ve “tekelcilik” aradığından bahsedeceğim.

Özetle lütfen kendinizi botla veri çeksem de özgünüm diye kandırmayınız.

Hangi sistem olursa olsun, asıl kaynaktan aldığı verilerin hepsini değiştiremez. Bu en basit bot betiğinden  en karmaşık  bot sistemlerine kadar böyledir.

İndex şeklinizin farklılığı  google algısında sizi en çok yanıltan  taraftır ve bunla ilgili ayrıntılı   konularım olacak .

 

İçerik video botlarının gelişimi giderek artarken en sonunda artık bu işi tekelleştirelim  doğası bu mecraya da sıçramış ve  bir kaç yıldır “Bot toplu sistemleri” peydah olmuştur.

Bu sistemler aynen AVM’lere benzer  (Alışveriş Merkezi) ,  size birden çok özelliği ve kaynağı sunarken  çeşitli vaadlerde de bulunur. Tıpkı AVM nasıl  o bölgenin diğer  ticari yerlerini ve esnafını bitiriyorsa bu sistemler de o şekilde gitmektedir.

 

AVM’lere çok benzettiğim bu sistemler aynı AVM dekiler gibi, sizi hiç almayacağınız hizmetlere götürebilir. Başlangıçta, en basit seviye olarak  belirtilen fiyatla heyecanlandığınız ve yüzlerce içeriğe ulaşacağım derken  içine girdikçe “ekstra” masraflarla karşılaşmanız  kaçınılmazdır.

Öyleki , zaten içeriği başka sitelerden alan bu sistemler, sanki bacasız bir üretim tesisi gibi,  içerik üretimi hakkında sizden hizmet bedelleri isteyebilirler. Yine AVM dekiler gibi , bu sistemlerde  aradığınızı değil  bulduğunuzu alırsınız …

Bir içerik sağlayıcının kapanması , bota karşı koruma alması vb. nedenlerden o kaynak için almış olduğunuz  bot  toplu sistemi bir anda sizde üzüntü yaşatırken aniden onun yerine gelen içerik seçeneği ile ümitlenirsiniz. Halbuki istediğiniz o kaynak değildir.

Ama buna tamah ettirme psikolojisi denildiğini nereden bileceksiniz ?

 

Dediğim gibi yazı uzadıkça uzuyor, psikolojik pazarlama ve sosyolojik yönü hayli fazla.

 

Şimdi biraz da farklı yöne baktırmaya çalışalım sizi.

 

Her şeyi her gizli olumsuzluğu özgünlük katliamını bir yana bırakalım.

Bu film dizi video piyasasının AVM leri olan bu  toplu bot sistemlerinin tema satışını dahi durduğunu desem ne dersiniz ?

 

Bence saçmalama diyebilirsiniz.

 

Ama öyle.

Nasıl mı ?

İçerik eklemeyi zahmet olarak görüp botlara bel bağlayanların olması , onları tek şeye harcama yapmaya itmiştir.

Bunun dışındaki gelişim harcamaları  hit ve kazanç getirmeyecektir.  Bu düşüncedeki bir insan belli bir hit limitini görüp çöp olacak sitesini  elden çıkarma derdine gireceğinden kendince de haklıdır.

Gördüğünüz gibi bu  site sahibi bırakın özgünlüğü  yeni sistemleri  izleyici memnuniyetini arttıracak özel yazılımları, site uygunluğu için gereken  tema / tasarımı bile almaz.

 

Ez cümle,  botların özgünlük katliamı  Bot AVM lerinin oluşması ile katlanmıştır. Bu tüm piyasadaki  hem yüksek hitli siteleri (içerikleri üzerinden piyasa oluşuturulması, ama onlar hala  kendi reklamları oluyor sanıyor.)  hem de bu piyasa için çalışan geliştiricileri vurmaktadır.

Diğer site sahiplerini ise  oyalamaktadır. Bot hiç olmasın demek değildir bu , ama tüm sektörleri zehirleyip tekelciliğe böyle giden sistemlere  bir bot varmış bir bot yokmuş diyorum.

Bu tip sistemlerin bel kemiği olan  ana içerik sağlayıcıların  başlarını ellerinin arasına alıp biz niye gelişmiyoruz adam bizim içeriği  yüzlerce kez satıyor demesi ve kolay şekilde  nehrin suyunu kendilerine çevirmeleri gereklidir. Teknik anlamda kaygıları da olmasına gerekmez piyasada koruma sistemleri yapacak onlarca iyi yazılımcı mevcut ben de bir dönemin tescilli sistem yapıcısı olarak burdayım. 

 

Herkes gafletten uyanırsa bir bot varken bir bot yokmuş diyebiliriz.

 

Yoksa bu düzen böyle gider , ama  üzülmeyin

 

Tatar Ramazan’ın dediği gibi  - ” Ben bu oyunu bozarım” 

 

FlashGuru.

 

 

 

 

 

 

 

0 3 3856 29 Mart, 2013 Yazılar Mart 29, 2013

3 comments

 1. TRaKYaLiWeBMaSTeR

  ben bota karşı gibiyim bot var ama .ogu filmi elle giriyorum,editörler yetki verinde botu görelim dediklerinde o editörü gönderiyorum bottan çekip zamanlama yapıp özgün film diyo çünkü

  Reply
 2. esat

  merhaba

  son derece haklısınız. Mesela ben film sitesi açmayı planlıyorum sebebi ise her yüksek hitli sitenin sonuna kadar her boşluğa reklam koymuş olması. tabi ademoğlu kanaatkar değildir bu bir gerçek. her daha fazlasını ister. mesela ben kendi sitemde şunu amaçlıyorum. Piyasada ki tüm filmleri kendi uploadım ile yükleyeceğim. insanların hizmetine sunacağım yüksek bir kitlesi olana kadar zaten reklam almayacağım. ne zaman yüksek kitle oldu bu sefer de kullanıcıyı rahatsız etmeyecek ufak reklamlar alacağım. işin gerçeği tamamen özgün olmak. video kodlarında bile. kolay gelsin

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>